Termal Kameralı Dronlar

Termal kamera nedir?

Termal kamera sensörleri, standart elektro-optik kameralar gibi, gördüklerinin bir görüntüsünü veya dijital reprodüksiyonunu oluşturur. Ancak gözlerimizin duyarlı olduğu ışığın dalga boylarını yakalamak yerine, bir görüntü üretmek için kızılötesi radyasyon olarak yayılan ısıyı yakalarlar.

Bu kameralar, insan gözüyle tamamen algılanamayan ısı bölgelerini algılamak ve görüntülemek için üretildiğinden, ortaya çıkan görüntüler, olayları gözlerimizle gördüğümüzden oldukça farklı görünür.

Standart termal kameralar; her rengin insanlar, yapılar ve nesneler tarafından üretilen farklı sıcaklıkları yansıttığı maviden kırmızıya lekeler gösterir. Daha düşük sıcaklıklara sahip alanlar mavi ile temsil edilirken, daha yüksek sıcaklıklara sahip olanlar kırmızı ile temsil edilir. Bazı termal kameralar ise farklı renk şemaları kullanır.

Sensörlerin termal ölçeği, kullanıcının tercihine veya kullanıldığı özel uygulamaya göre değiştirilebilir. Ölçek, daha genel veriler elde etmek veya karmaşıklığı azaltmak için renk kontrastını azaltacak şekilde ayarlanabilir veya daha doğru ve ayrıntılı sıcaklık değerlendirmeleri için renk kontrastını artıracak şekilde ayarlanabilir.

Termal kameralar yıllardır askeri uygulamalarda gece veya düşük görüşlü arazilerdeki tehditleri belirlemek için kullanılmaktadır. Günümüzde imalatişletme ve savunma gibi endüstrilerde termografik hizmetler için bir çözüm olarak taşınabilir veya monte edilebilir aksesuarlar bulunmaktadır.

Dronlarla gece görüşünü merak ediyorsanız ”İHA ile Gece Görüşü Nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Dronlarda Termal Kameralar

Termal görüntüleme cihazlarının kullanımında ilk büyük adım; mobil ve taşınabilir olan tipik termal kameralar ve sürekli kapsama ve gözetim için sabit yapılara kurulanlardı. Dron teknolojisindeki ilerleme ve daha küçük, daha az maliyetli ticari dronların üretimi ile termal kameraları dronlara takmak bir sonraki mantıklı adım gibi görünüyordu.

DJI ve FLIR Systems, sektör lideri havacılık sistemlerini ve birinci sınıf kızılötesi görüntüleme yeniliklerini birleştirerek ilk dron termal görüntüleme kameralarından biri olan DJI Zenmuse XT‘yi oluşturmak için 2015 yılında işbirliği yaptı. Termal kameraların üst düzey dronların bir özelliği olarak tanıtılması, birçok endüstride dron teknolojisinin yaygınlığını büyük ölçüde artırdı.

O zamandan beri FLIR, çeşitli endüstrilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni termal kamera modelleri geliştirdi. Yerel devlet kurumları, büyük ve küçük özel işletmeler ve hatta sıradan haneler; YuneecAutel Robotics ve Parrot gibi dron şirketleri sayesinde artık fiziksel güvenliklerini artırmak, binalarında ve altyapılarında acil onarıma ihtiyaç duyan veya gelecekte onarıma ihtiyaç duyması muhtemel alanları belirlemek, çeşitli endüstrilerde ve uygulamalarda ek hizmetler sağlamak için artık termal görüntülemeyi kullanabiliyor.

Termal Kameralı Dronların Ortak Kullanım Alanları

  • Güneş Paneli Saha Kontrolleri

Güneş paneli alanlarının, özellikle de daha büyük kurulumların denetimlerinin yapılması uzun zaman alabilir. Buna karşılık, bir dron, termal sensörlü insanlı bir uçak kiralamaktan çok daha kısa sürede ve daha düşük bir maliyetle büyük bir güneş alanını denetleyebilir. Bir dron, güneş pillerindeki kusurları izlemek ve nispeten sık aralıklarla özellikle diğer kritik detayların kesin ölçümlerini almak için daha yüksek hassasiyet yeteneklerini kullanabilir.

  • Elektrik Muayeneleri

Termal kameralar ve eğitimli dron operatörleri kullanılarak; elektrik santralleri, elektrik hatları ve voltaj düzenleme cihazları gibi elektrik tesisatlarının güvenli bir mesafeden aşırı ısı noktalarını, arızalı parçalarını ve zayıf bağlantılarını makinalar ve sahanın güvenliği açısından daha kolay bir şekilde incelenebilir ve kontrol edilebilir.

Dronlar, ulaşılması zor yerlerde bile, görevi gerçekleştirmek için gereken mühendis sayısını yalnızca yerleşik veya uzak ekranlara sahip bazı dron operatörlerine ve pilotlarına indirerek maliyetleri ve kaynakları en aza indirir.

  • Çatı ve Yapı Denetimleri

Tahmin edilebileceği gibi, dronlara entegre edilen termal görüntüleme sistemleri,  evlerin ve işyerlerinin dışını incelemek için faydalıdır. Sızıntıları tespit etmek ve güç verimsizliğinin nedenlerini ve harici sorunları belirlemek için idealdir. Evler söz konusu olduğunda, bu sorunlar erken tespit edildiğinde ev sahiplerine enerji ve bakım maliyetlerinden çok tasarruf sağlayabilir.

Dronlar ayrıca, belirli bir dron, teknik ve yasal kısıtlamalara tabi olarak, tüm yapı veya alanın kuşbakışı görünümünü elde etmek için yeterince yüksek bir irtifaya ulaşabildiği sürece, büyük yapıları ve alanları incelemek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltabilir. Dron operatörü bir sorunlu alan belirlediğinde, daha hassas görüntüleme için dronu daha yakına yönlendirebilir.

  • Yol ve Köprü Muayeneleri

Termal kameralar, özellikle köprüler ve yollardaki erozyonun boyutunu değerlendirmek ve genel stabilitelerini analiz etmek için uygundur, bu nedenle onları dron’lara monte etmek, inceleme sürecini çok daha basit, daha hızlı ve çok daha ucuz hale getirir. Büyük kara veya su köprülerinin müfettişleri genellikle yüzlerce fit havaya tırmanmak zorunda kalırlar, karada veya suda asılı kalırlar ve bu da hayatlarını riske atar. Dronlar bu şartı ciddi şekilde azaltabilir veya çoğu durumda ortadan kaldırabilir, bu da sadece sigorta primlerini ve sağlık faturalarını düşük tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda can kaybını da önleyebilir.

  • Tarım

Dronlar tarımda giderek daha fazla kullanılmaktadır, çünkü dronlar için mevcut olan termal kameralar, mahsul zararlılarının ve hastalıklarının varlığını tanımlamak için kullanılabilecek, asitliği ölçebilecek ve üretimi olumsuz etkileyebilecek diğer çevresel faktörleri belirleyebilecek doğru sıcaklık okumalarını verimli bir şekilde sunabilmektedir. Büyükbaş hayvan çiftçileri ayrıca çiftlik hayvanlarının kaydını tutmak ve sürüden kaçan inekleri bulmak için termal dronları kullanır.

  • Petrol ve doğalgaz

Rafineri ve boru hattı izleme, petrol ve gaz kategorisine giren dron termal görüntüleme için iki özel uygulama alanıdır. Optik gaz görüntüleme (OGI) sensörleri ile donatılmış termografik dronlar, rafineri incelemeleri sırasında güvenli bir mesafeden sızıntıyı kolayca tespit edebilir. Boru hattı kontrolleri, daha yaygın olan dört pervaneli dronlar yerine genellikle sabit kanatlı dronlar tarafından gerçekleştirilir, çünkü boru hatları kilometrelerce uzayıp gittiğinden daha fazla alanı kaplayabilirler.

İnsanlı uçakların geleneksel kullanımıyla karşılaştırıldığında, her iki sistem de önemli ölçüde daha ucuzdur. Çoğu zaman, termal görüntüleme dronları, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar toplamanın yanı sıra, sorunlu noktaları ve daha sonraki çalışmalar için bireysel öğelerin ömrünü ortaya çıkaran hem genel bir özet hem de daha kesin ayrıntılar sunmak için gerçek bir 3D harita üzerinde birkaç görüntüyü birleştirir.

  • Kamu Güvenliği

Termal dronların sahip olduğu en önemli avantaj, kamu güvenliğini sağlama noktasındadır. Arama ve kurtarma operasyonları, yangından korunma ve mobil izleme, kurtarma ekiplerinin ve güvenlik personelinin termal kameralı dronları faydalı buldukları uygulamalardan sadece birkaçıdır.

Termal kameralı dronlar, karanlık veya kısmen kapalı ortamlarda bile insanları tespit edebildikleri için kayıp kişileri bulmanın en etkili yollarından biridir. Sislere bakarken ve sorunlu noktaları yukarıdan görselleştirirken, termal dronlar orman yangınlarının ve volkanik faaliyetlerin hızlı bir şekilde tespit edilmesine yardımcı olabilir.

İnsansız dronlar, uzaktan çalıştırıldıkları için personeli gereksiz yere hayatlarını riske atmaktan da koruyor. Dron görüntüleri; izleme, istihbarat toplama ve yer ekiplerinin kurtarılacak kişileri tespit ederken veya çevresel tehditlerle uğraşırken tehlikelerden kaçınmasına yardımcı olmak için gerçek zamanlı olarak yayınlanabilir ve görüntülenebilir.

Termal Kameralı Dronlarla İlgili Potansiyel Endişe Alanları

  • Mahremiyet

Dronların birçok avantajı olmasına rağmen, kötü kullanıcılar tarafından uygunsuz kullanılma potansiyeli de vardır. Dronlar yaygın olarak bulunabiliyor ve termal kameralar gibi gelişmiş özelliklerle bile maliyet giderek düşüyor. Bu, suçluların ve hatta meraklı komşuların da nispeten gelişmiş bir dron edinebileceği ve topluluklarının diğer üyelerinin mahremiyetini istila edebileceği anlamına gelir. Yüksek pervane sesleri artık bir zamanlar olduğu gibi sorun olmadığından, kötü niyetli bir dron operatörü fark edilmeden bir dronu kontrol edebilir ve hedefin hareketleri ve alışkanlıkları hakkında değerli veriler elde edebilir. Termal kamera ile donatılmış olması, bu gözetimin gündüz veya gece yapılabileceği anlamına gelir.

Devlet yetkilileri, polisin ve diğer kolluk kuvvetlerinin vatandaşlara karşı insansız hava araçları kullanmasını önleyecek güçlü yasal korumalar yoksa, bu teknolojiyi vatandaşların bireysel haklarını ihlal etmek için de kullanabilir.

  • Emniyet

Dron teknolojisini kullanırken güvenlik, dikkate alınması gereken en önemli faktördür. Yüksek kaliteli kameralara sahip dronlar, olası kazaları tespit edebilir ve bunlar arasında verimli bir şekilde gezinebilir, bu da kullanışlı bir özelliktir. Dron navigasyon yetenekleri, insanlı hava aracı navigatörlerininkilerle karşılaştırılabilir olmalıdır.

Havadaki bir drona zarar vermeden uçabilen deneyimli dron servis operatörlerini işe almak çok önemlidir. Yoğun nüfuslu alanlar üzerinde uçan dronlar, makine arızası veya bilgisayar korsanlığı nedeniyle daha yüksek yere çarpma veya yaralanma veya hasara neden olma riskiyle karşı karşıyadır.

  • Hava Durumuna Bağlı Olma

Konvansiyonel uçaklarla karşılaştırıldığında, dronlar doğa ve iklim koşullarına daha duyarlıdır. Orta ila şiddetli yağışlarda veya şiddetli rüzgarlarda, bir dron düzgün bir şekilde hareket edemez veya doğru veri veya görüntü toplayamaz. Bununla birlikte, piyasada daha dayanıklı ve güçlü fırtına rüzgarlarından etkili bir şekilde kurtulabilen dronlar var.

Çözüm;

Dron pilotları, bu büyüleyici alandaki teknoloji ilerledikçe termal görüntüleme sensörlerini kullanmak için daha fazla fırsat keşfediyor. Termal kameralarla donatılmış dronlar artık güneş enerjisi santrali performansını artırmak, canlı hayvanları izlemek ve kontrol etmek, elektrik besleme hatlarındaki termal kaçak anahtarları hızlı bir şekilde tespit etmek, madenlerdeki altyapıyı denetlemek, tarım sistemlerinin bakımını yapmak ve arama-kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için rutin olarak kullanılmaktadır. Kurtarma misyonları dron teknolojisi geliştikçe ve yeni endüstriler uzaktan kumandalı dronlar için kullanım alanları buldukça, termal kameralarla donatılmış dronların kullanım durumları büyümeye devam edecektir.

Kaynak: Geoawesomeness

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.